•  

  pokaż komentarz

  Nie wiem kompletnie o co chodzi ale wykopie bo zawsze mnie cieszy sukces rodaków.

 •  

  pokaż komentarz

  Wykop za złamanie Rayleigha.

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedys czytalem, ze obecny w miare powolny postep w fizyce i naukach zależnych wynika z tego, ze prawdopodobnie niektore z dogmatow fizyki sa błędne. Prawda to?

  •  

   pokaż komentarz

   @dorszcz: O dogmatach to mozna mowic w teologii. Trudno mowic o dogmatach w fizyce. Oczywiscie, są rozne interpretacje, mozna powiedziec, ze nawet mody, ale nie jest to slepa wiara, tylko stoją za tym konkretne przeslanki i proby wyjasnienia danego zjawiska.

   No i kurczę jaki powolny postęp? Postęp w fizyce jest nieprawdopodobny.
   Pierwsze powazne teorie fizyczne powstaly raptem 300-400 lat temu.
   Troche ponad 100 lat temu naukowcy nie mieli bladego pojecia czym sa atomy, Einstein odkryl, ze czas nie jest absolutny, odkryto jaka jest predkosc swiatla i ze to najwyzsza predkosc we wszechswiecie, Maxwell wpadl na to, ze swiatlo jest fala elektromagnetyczną albo ze są 3 podstawowe barwy i z nich mozna zlozyc wszyskie inne. Nastapil nieprawdopodobny rozwoj radia i telewizji. Raptem 100 lat temu! To jest nic.
   A jak przez ostatnie 30 lat rozwinęła się motoryzacja, internet? Jeszcze 20 lat temu moja babcia miala telefon, ktorym sie wykrecalo numer, dzisiaj co druga emerytka ma smartfona i fejsa :D
   Popatrz na samochody formuly sprzed 30 lat i dzisiaj.

   Zerknij na listę odkryć naukowych, co roku dokonywane sa przelomowe odkrycia.

   Ale pewnie, z perspektywy kolejnych 200 lat okaze sie, ze stan naszej dzisiejszej wiedzy byl nikly i mocno niekompletny.

  •  

   pokaż komentarz

   ze obecny w miare powolny postep w fizyce i naukach

   @dorszcz: wiekszosc ludzi nie rozumie fizyki ponad szkole podstawowa i nie ma pojecia o "normalnej" fizyce i chemii wiec i nie maja po co interesowac sie tego typu wynalazkami z zakresu fizyki kwantowej itp ale to nie znaczy ze nic sie nie dzieje,

   tylko trudno to docenic kiedy:
   po 1 z nowych odkryc nic sie nie rozumie, po 2 nie wiadomo do czego to sie wykorzysta po 3 sporo ludzi nie wie jak obecnie dziala polowa rzeczy.... po 4 ta sama polowa nie ma problemow w wiare w naukowe fakty z internetu pokroju strukturyzacja wody

   Kiedys na historii moze tez ktos przedstawi najwazniejsze rzeczy z 21 wieku, co bylo ich nastepstwem i ktos powie "whoa, ale oni dali kopa nauce"

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: to samo z technologią jak słysze narzekanie że nie ma latajacych samochodów ani lekarstwa na raka

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: Ale to nie trzeba miec nawet bladego pojecia o mechanice kwantowej (powiedzmy), naprawdę wystarczy zobaczyc jak szybko zmienia sie swiat wokol nas.

   Odkrycie higgsa i wytlumaczenie dzialania pola higgsa, zaobserwowanie czarnej dziury w centrum naszej galaktyki, odkrycie fal grawitacyjnych co bylo olbrzymim wyzwaniem i chyba w ogole najtrudniejszym eksperymentem w historii bo przeciez musieli zaobserwowac przesuniecie fali o 1/1000 szerokosci jadra atomowego!

   Calkiem niedawno powstal laser, ktory zrewolucjonizuje operacje wad wzroku. Operacje zamiast chirurgow juz coraz czesciej wykonuje operator sterujący robotem, a komputery diagnozują raka

   AI wchodzi coraz mocniej w kazdej dziedzine zycia i tu tez beda wielkie przelomy.
   20 lat temu komputer ledwo pokonal mistrza swiata w szachach, dzisiaj AI pokonuje najlepszych szachistow, ktorzy mają przewagę skoczka (a przeciez kiedy grają ludzie taka przewaga jest rozwnoznaczna najczesciej z natychmiastowym poddaniem partii)

  •  

   pokaż komentarz

   Postęp w fizyce jest nieprawdopodobny.

   @stefan_banach: postep to był do polowy ub wieku, teraz jadą ciągle na tamtych odkryciach i przypuszczeniach. Ogólnie jest regres.

  •  

   pokaż komentarz

   @Chrzonszcz: Sregres nie regres, nie pisz bzdur :) Zaobserwowanie czarnej dziury w centrum galaktyki i odkrycie fal grawitacyjnych to swieze odkrycia :)
   Jakiej dziedziny nie wezmiesz postep jest ogromny.
   Przelomowe badania z zakresu nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego, badan nad neutrinami.
   Postep w zakresie badan nad nowymi materialami.

   To co piszesz swiadczy o tym, ze malo się interesujesz.

  •  

   pokaż komentarz

   Odkrycie higgsa i wytlumaczenie dzialania pola higgsa, zaobserwowanie czarnej dziury w centrum naszej galaktyki, odkrycie fal grawitacyjnych co bylo olbrzymim wyzwaniem i chyba w ogole najtrudniejszym eksperymentem w historii bo przeciez musieli zaobserwowac przesuniecie fali o 1/1000 szerokosci jadra atomowego!

   Calkiem niedawno powstal laser, ktory zrewolucjonizuje operacje wad wzroku. Operacje zamiast chirurgow juz coraz czesciej wykonuje operator sterujący robotem, a komputery diagnozują raka

   AI wchodzi coraz mocniej w kazdej dziedzine zycia i tu tez beda wielkie przelomy.

   @stefan_banach: tak, ale zauwaz ze one nic nie zmienily na razie w zyciu kowalskiego
   a ich znaczenia i trudnosci kowalski nie rozumie, duzo prosciej przyswajac informacje w stylu szczepionki powodujo autyzm bo aluminium, prosty zwiazek, bez wzorow i strony tlumaczenia, ch?$ ze polowa reklam, newsow medycznych z blogow itp co najwyzej muska prawde bo chodzi przeciez o czyiś zarobek a nie uczenie ludzi

   inaczej bylo np z pradem, telewizja itp kiedy pojawialy sie one w domach, tutaj nie ma wynalazkow w kieszeni janusza ktore powstaly dzieki obserwowaniu czarnych dziur, a samego zjawiska janusz nie rozumie, wiec dla niego nic sie nie stalo praktycznie

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis oczywiście, że zmieniły. Podoba się internet? No to podziękuj CERNowi. Metody przetwarzania ogromnych ilości danych? Też CERN.

  •  

   pokaż komentarz

   @voor: Ja nie mowie ze nie, ale spytaj kogos na ulicy czy rozumie odkrycie fal grawitacyjnych i co to zmieni w jego zyciu

   w 80% przypadkach bedzie "nie i nie", wiec jak taka osoba ktora w dodatku nie czyta prasy naukowej, jej wiedza fizyki i chemii jest na poziomie podstawowki - odkryc naukowych sprzed kilkuset lat.... ma byc swiadoma postepu naukowego

   nie twierdze, ze to nalezy zmienic, kowalskiemu nie potrzeba wiedzy na temat bozonow, ale nie zmienia to faktu ze z punktu widzenia kogos kto nie ogarnia atomu, odkrycia na temat kwantow to strata czasu i science fiction a nie nauka uzyteczna dla niego

  •  

   pokaż komentarz

   Jest to zdjęcie dysku twardego IBM ładowanego do samolotu w 1956 roku.
   Dysk miał, jak na tamte czasy, rekordową pojemność 5 Megabajtów i ważył prawie tonę.

   A tu masz współczesna karę SD któa ma ma pojemność 1 terabajt, i ma wagę ok.10 gram.

  •  

   pokaż komentarz

   A tu masz współczesna karę SD któa ma ma pojemność 1 terabajt, i ma wagę ok.10 gram.
   @RFpNeFeFiFcL: Osobiscie uważam twój przykład za dowód braku postępu. Zarówno 1TB karta SD jak i 1 tonowy dysk twardy nie zaspokajają potrzeb.
   W mojej opinii postep dokonuje sie skokami, a nie ciagle. Ostatni skok mial miejsce w latach 80-tych i od tego czasu nic ciekawego nie ma. Przynajmniej w elektronice. Bladzimy tylko, a to mniejsze, a to wieksze, a cieplejsze. W wielu miejscach dobilismy do granic fizyki i STOP. Np procesory. Brak odkryc i postepu zaspokajajacego potrzeby w jakimkolwiek aspekcie.
   W kosmos latamy od dziesiecioleci. I nic. Przynajmniej oficjalnie. Odkrycie fal grawitacyjnych nic nie zmienilo. To nastepny fakt. Odkrycia sa mocno teoretyczne, bez zastosowan w praktyce.Albo nie umiemy ich zastsosowac, albo nie maja one zastosowan. Tak jak odkrycie gwiazdy pierdyliard mln lat swietlnych od ziemi. I co z tego sie pytam?

  •  

   pokaż komentarz

   @BigArtoo:

   W kosmos latamy od dziesiecioleci. I nic. ....Odkrycia sa mocno teoretyczne, bez zastosowan w praktyce.Albo nie umiemy ich zastsosowac, albo nie maja one zastosowan.

   Dziesięć technologii z NASA, które wykorzystujemy w życiu codziennym

  •  

   pokaż komentarz

   Zaobserwowanie czarnej dziury w centrum galaktyki i odkrycie fal grawitacyjnych to swieze odkrycia :)

   @stefan_banach: ja piszę o odkryciach teiretycznych, obecnie są to potwierdzenia myśli wielkich uczonych z ub wieku

  •  

   pokaż komentarz

   @Chrzonszcz: @dorszcz: Nie ma żadnego regresu. Zwyczajnie fizyka weszła na poziom, na którym trzeba mieć studia fizyczne albo matematyczne, żeby rozumieć głębię niektórych odkryć. Ze zwykłą nierelatywistyczną mechaniką kwantową już inżynier będzie miał problem, a to poziom lat 20. i 30. Potem jest już tylko trudniej.
   Wynalazków w to nie mieszajcie. Nauka to poprawianie poziomu rozumienia świata. Usprawnienia życia codziennego to skutki "uboczne".

  •  

   pokaż komentarz

   @Chrzonszcz: Tak jak pisze kolega po prostu coraz trudniej o takie odkrycia. Teraz coraz czesciej jest problem jak nad problemem pracują 4 osoby a tylko 3 moga dostac nobla. Coraz czesciej na teoria i eksperymentami pracuje po kilkadziesiat osob i wszystkie sa uwzgledniane na papierze.

   Ale ciagle dokonuje sie waznych odkryc teoretycznych. Po 2000 roku opracowano np. podstawy dzialania laserow polprzewodnikowych.

 •  

  pokaż komentarz

  Tldr w dużym uproszczeniu.
  Limit Rayleigh'a to odgórne ograniczenie zdolnosci rozdzielczej instrumentow optycznych - np. teleskopów - wynikające z samej natury falowej światła. W praktyce znaczy to ze nawet mając absolutnie idealnie wykonany telskop o srednicy lustra czy soczewki wynoszącej x - to nie da się za jago pomocą odróżnić czy dwa bardzo małe punkty znajdujace sie blisko siebie (np. 1 sekundę kątową) to faktycznie dwa punkty czy jeden jaśniejszy . Dzieje sie tak poniewaz na skutek interferencji swiatla z brzegiem obiektywu (soczewki lub lustra) ktora to rozmywa obraz punktu do pewnego "placka". Polacy napisali pracę w której pokazują zarówno teoretycznie jak i eksperymentalnie, że można wykorzystać efekt z tytułu do zwiększenia rozdzielczości sprzętu optycznego ponad limit Rayleigh'a. Sam efekt to efekt kwantowy i dotyczy tego że dwa fotony jakoś szczególnie ze sobą odzialywują.

 •  

  pokaż komentarz

  Pracując cierpliwie i metodycznie można złamać każdego.

One Piece 381 | Собибор (2018) HDRip от Scarabey | Лицензия | 6 Below: Miracle On The Mountain FRENCH DVDRIP 2018