•  

  pokaż komentarz

  Jednym z najciekawszych tematów współczesnego science fiction jest koncepcja wykorzystania czarnych dziur jako portali do innego wszechświata, czasu lub wymiaru.
  Wielu [normalnych] astrofizyków twierdzi, że jest to po prostu niemożliwe w obecnych warunkach.
  Jednak grupa [nienormalnych] badaczy z University of Massachusetts w Dortmundzie (USA) uważa, że ta fantazja nie jest tak bardzo odległa od rzeczywistości.

  Czarne dziury są prawdopodobnie najbardziej tajemniczymi obiektami we wszechświecie.
  Są one wynikiem grawitacyjnego kollapsu supermasywnych gwiazd, prowadzącego do stworzenia prawdziwej osobliwości - obiektu o nieskończonej gęstości, który pojawia się z powodu kompresji całej gwiazdy do maleńkiego punktu.
  Te gorące punkty o nieskończonej gęstości posiadają tak potężną grawitację, że są w stanie dosłownie rozerwać czasoprzestrzeń.
  Zgodnie z założeniami fakt ten umożliwia wykorzystanie tych obiektów do podróży w hiperprzestrzeni.
  Oznacza to skrótowe przecięcie przestrzeni kosmicznej, pozwalające na pokonywanie w krótkim czasie odległości w skali kosmicznej.

  Naukowcy wcześniej myśleli, że każdy statek kosmiczny próbujący wykorzystać czarną dziurę jako portal tego typu będzie musiał zmierzyć się z naturą w "najgorszym" jej wydaniu.
  Gorąca i gęsta osobliwość spowodowałaby, że statek kosmiczny musiałby wytrzymać sekwencję coraz bardziej niewygodnych pływów rozciągających się i ściskających, zanim zostanie całkowicie odparowany.

  Przelatując przez czarną dziurę

  "Mój zespół z Uniwersytetu Massachusetts Dartmouth i ich koledzy z Georgia Gwinnett College pokazali, że nie wszystkie czarne dziury są jednakowe.
  Jeśli czarna dziura, taka jak Sagittarius A*, znajdująca się w centrum naszej galaktyki, jest duża i obracająca się, to perspektywy dla statku kosmicznego radykalnie się zmieniają.
  Dzieje się tak dlatego, że osobliwość, z którą statek kosmiczny musiałby się zmierzyć, jest bardzo łagodna i może pozwolić na bardzo spokojne przejście."

  Powodem, dla którego jest to możliwe jest to, że dana osobliwość wewnątrz obracającej się czarnej dziury jest technicznie "słaba", a tym samym nie niszczy przedmiotów, które z nią współpracują.
  Początkowo fakt ten może wydawać się być przeciwstawny do intuicyjnego.
  Można jednak myśleć o tym jako analogicznym do powszechnego doświadczenia szybkiego przeciągnięcia palcem przez płomień świecy o temperaturze blisko 2.000 stopni, bez poparzenia.

  "Mój kolega Lior Burko i ja od ponad dwóch dekad badamy fizykę czarnych dziur. W 2016 roku moja doktorantka, Caroline Mallary, zainspirowana przebojowym filmem Christophera Nolana "Interstellar", wyruszyła na sprawdzian, czy Cooper (postać Matthew McConaughey'a) mógłby przeżyć wpadnięcie w głąb Gargantua, która stanowi fikcyjną, supermasywną i szybko obracającą się czarną dziurę, ok. 100 milionów razy więcej niż wynosi masa naszego słońca.
  "Interstellar" został oparty na książce noblisty Kipa Thorne'a - nagrodzonego nagrodą Nobla astrofizyka.
  Właściwości fizyczne Gargantua są kluczowe dla tego filmu.

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet nie wyboista jazda?

   Wykorzystując pracę fizyka Amosa Ori opublikowane dwadzieścia lat wcześniej, uzbrojona w swoje silne umiejętności obliczeniowe, Mallary zbudowała model komputerowy, który uchwyciłby większość istotnych efektów fizycznych na statku kosmicznym lub innym dużym obiekcie, wpadającym do dużej, obracającej się czarnej dziury, takiej jak Sagittarius A*.

   Badaczka odkryła, że w każdych warunkach obiekt wpadający do obracającej się czarnej dziury nie doświadczyłby nieskończenie dużych oddziaływań przy przejściu przez tak zwany wewnętrzny horyzont osobliwości.
   Jest to osobliwość, której obiekt wchodzący do czarnej, obracającej się dziury nie może ominąć ani obejść.
   We właściwych okolicznościach efekty te mogą być nieistotne, co pozwala na dość wygodne przejście przez osobliwość.
   W rzeczywistości, może nie być zauważalnych efektów na spadającym obiekcie w ogóle. [ni cholery z tego nie rozumiem]
   Zwiększa to możliwość wykorzystania dużych, obracających się czarnych dziur jako portali do podróży w hiperprzestrzeni.

   Mallary odkryła również cechę, która nie była wcześniej w pełni doceniana: fakt, że efekty osobliwości w kontekście wirującej czarnej dziury spowodowałyby gwałtowne zwiększenie cykli rozciągania i ściskania na statku kosmicznym.
   Jednak w przypadku bardzo dużych czarnych dziur, takich jak Gargantua, siła tego efektu byłaby bardzo mała.
   Stąd statek kosmiczny i jakiekolwiek osoby na jego pokładzie nie wykrywałyby go.

   Najważniejsze jest to, że efekty te nie zwiększają się bez ograniczeń; w rzeczywistości, pozostają one skończone, nawet jeśli naprężenia na statku kosmicznym rosną w nieskończoność, gdy zbliża się on do czarnej dziury. [tego już w ogóle nie rozumiem]

   Istnieje kilka ważnych założeń upraszczających i wynikających z nich zastrzeżeń w kontekście modelu Mallary'ego. Głównym założeniem jest to, że rozpatrywana czarna dziura jest całkowicie odizolowana i w związku z tym nie podlega ciągłym zakłóceniom ze strony źródła takiego jak inna gwiazda w pobliżu lub nawet spadające promieniowanie. Choć założenie to pozwala na istotne uproszczenia, warto zauważyć, że większość czarnych dziur otoczona jest materiałem kosmicznym - pyłem, gazem, promieniowaniem.

   Dlatego naturalnym przedłużeniem pracy Mallary'ego byłoby przeprowadzenie podobnego badania w kontekście bardziej realistycznej astrofizycznej czarnej dziury.

   Podejście Mallary'ego polegające na wykorzystaniu symulacji komputerowej do badania wpływu czarnej dziury na obiekt jest bardzo powszechne w dziedzinie fizyki czarnej dziury. Nie trzeba dodawać, że nie mamy jeszcze możliwości przeprowadzania prawdziwych eksperymentów w czarnych dziurach lub w ich pobliżu, więc naukowcy uciekają się do teorii i symulacji, aby rozwinąć zrozumienie, poprzez przewidywania i nowe odkrycia. [no i trochę grantów przy okazji można zgarnąć, tym bardziej jeśli Millary ma fajne cycki. Wiem jestem szowinistyczną świnią :( ]

   Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę
   http://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.
   Wystarczy, że klikniesz "dołącz" na stronie listy.

   #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #astronomia #astrofizyka #fizyka #fizykakwantowa #kosmos #wszechswiat #czarnedziury #mikroreklama

   WYKRES :

   Ten wykres przedstawia fizyczne obciążenie ramy stalowej statku kosmicznego w momencie, gdy wkrada się on do czarnej, obracającej się dziury. Wstawka przedstawia szczegółowe przybliżenie dla bardzo późnych okresów podróży. Ważne jest, aby zauważyć, że odkształcenie wzrasta gwałtownie w pobliżu czarnej dziury, ale nie rośnie w nieskończoność.
   Dlatego statek kosmiczny i jego mieszkańcy mogą przeżyć tą podróż. [jak mocno zajarają]
   Zdjęcie: Khanna/UMassD

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL:

   Przepraszam z góry za wszystkie błędy ortograficzne, stylistyczne, a najbardziej za te za zmysłowo / logiczne związane z sensem wypowiedzi.

   Bardzo proszę utrzymać wysoki poziom osobistej kultury w dyskusji oraz szacunek komentujących do siebie.

   Dodałem to znalezisko ale sczesze mówiąc sam bym go zakopał , bo w miarę jak tłumaczyłem i wklejałem to jedno słowo cisnęło mi się na usta: CO ZA KUŻWA BULLSHEET ?!

   Traktujmy to jako odskocznie od poważnych tematów o dzikach i zarobkach asystentki prezesa NBP( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Przejście (bez szwanku) przez horyzont zdarzeń w odpowiednio dużych CD jest oczywiście możliwe. Im bliżej jednak samej czarnej dziury tym sytuacja będzie się pogarszać. Ale i tak nie wiem co jarali gdy pisali że to zjawisko pozwoli na podróże w hiperprzestrzeni.

  •  

   pokaż komentarz

   @krak:

   Zgadza się.
   W przypadku supermasywnych CD horyzont zdarzeń jest bardzo daleko od centralnej osobliwości i gradient grawitacyjny jest znikomy, ale pani mówi o wejściu do samego środka osobliwości, i to w jakieś rakiecie która nawet nie jest z vibranium :)

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Rakieta musi być z unobtainium ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   jest gdzieś zdjęcie tej Millary/Mallary?

  •  

   pokaż komentarz

   @jacekstu:

   No właśnie nie potrafię znaleźć :(

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Na przyszłość odpuśc sobie komentarze o "cyckach" i "jaraniu", bo dobrze się czyta takie streszczenie, ale na koniec wdeptuje się w jakieś gimbusiarskie gówno. Zupełnie to niepotrzebe. Dzięki.

  •  

   pokaż komentarz

   @BananowyAbazur:

   Na przyszłość odpuśc sobie komentarze o "cyckach" i "jaraniu", bo dobrze się czyta takie streszczenie, ale na koniec wdeptuje się w jakieś gimbusiarskie gówno.

   Najwyraźniej jesteś trochę, delikatnie mówiąc, niedoinformowany w ww temacie.
   Gdym właśnie nie dodał komentarz o "jaraniu", to bym wyszedł na kompletnego głupka który przyjmuje na poważnie i wierzy w te brednie wypisywane w artykule.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: czyli nie wierzysz w pomysł przedstawiony w tym artykule? złożyłeś go jako taka pseudonaukową ciekawostkę? bo nie wiem już co jest ironią, a co nie

  •  

   pokaż komentarz

   @szarzujacy_karczoch:

   W tym artykule jest mydło i powidło, naukowe badania i jakieś fantastyczne wizje.
   Zacząłem tłumaczyć i dodawać bez przeczytania całości - a potem było szkoda mojej pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: może warto była sięgnąć do oryginalnego tekstu i choć przeczytać konkluzję, zamiast zżymać się na autorkę publikacji ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: Screenshot_2019-01-12-02-07-54.png

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: po raz kolejny fantazia ludzka pisze prawa fizyki.

  •  

   pokaż komentarz

   @krak: tylko nieśmiało przypominam, że tak naprawdę, to nie mamy większego pojęcia czym jest zjawisko zwane 'czarną dziurą'. A co kilka lat okazuje się, że ma jakąś właściwość, której wcześniej mu się kategorycznie odmawiało.

   W tym artykule jest mydło i powidło, naukowe badania i jakieś fantastyczne wizje.
   Zacząłem tłumaczyć i dodawać bez przeczytania całości - a potem było szkoda mojej pracy.


   @RFpNeFeFiFcL: uuu.. widzę, że wszedłeś na wyższy poziom świadomości. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
   Niestety... im dalej w las, tym więcej drzew. Może rób osobiste notki na początku swoich tłumaczeń. W jakiej części zgadzasz się z tym co tam jest przedstawione. Wtedy nie będziesz atakowany za np. 'szerzenie jakiś bzdur' itp. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   ps.
   Nie tłumaczyłem tego art. o LIGO, bo zamieściłeś to znalezisko o 'potwierdzeniu' przez innych, wyników z LIGO. Co jest tak naprawdę kłamstwem, bo nie zrobili całego procesu pozyskania wyników z danych wzorcowych. Ale czekam na odpowiedź tej grupy, która podważyła wyniki LIGO. Bo na razie wydali, krótką notkę i mają przedstawić 'krok-po-kroku' swoje wyliczenia, połączone z odpowiednią argumentacją i dowodami. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @BArtus:

   No ale sorry nie było tam źródła i jak miewam musieli ten artykuł autoryzować, bo Phys.org to nie Wykop.
   A autoryzując potwierdzili te delikatnie mówiąc oderwane od rzeczywistości przypuszczenia z przenikaniem przez osobliwość a tym bardziej z hiperprzestrzenią.

   @szopa123:

   Każdemu może się zdarzyć mała wpadka ;)

   Co do LIGO ja tylko przestawiłem tylko swój punkt widzenia - niekoniecznie słuszny.
   Na tym polega dyskusja że każdy podaje swoje myśli i wnioski.
   Jak będziesz gotów ze swoimi wnioskami to daj znać , na pewno dodam to jako znalezisko i odpalę ze swojej MikroListy.
   Bez względu czy zgadzam się z tym czy nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: To jest ten TLDR? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Jak będziesz gotów ze swoimi wnioskami to daj znać

   @RFpNeFeFiFcL: moje wnioski to za mało. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Muszę mieć odniesienie do twardych faktów/wyliczeń. Dlatego czekam na odpowiedź tego grona naukowego.
   Jak tylko będzie coś konkretnego to dam znać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @HAL__9000:

   I to taki skrócony ʕ•ᴥ•ʔ

   @szopa123:

   Anytime Bro : )

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli ktokolwiek rozwinie technologię pozwalającą na dolecenie do takie czarnej dziury to można zacząć kwestionować sam pomysł, który to motywował. Czy jakoś tak.( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Marzę aby za mojego życia ludzie polecieli w kosmos i zaczęli osiedlać się na innych planetach. Marzę o kontakcie z obcą cywilizacją (nastawioną pokojowo) i jestem ciekaw jakie korzyści by z tego wynikły - może postęp medycyny i technologii ? Marzyć fajna rzecz chociaż podejrzewam, że raczej to nie nastąpi "za mojej kadencji" ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Zanim ktokolwiek doleci do CD zostanie usmażony przez promieniowanie materii do niej wpadajacej. Zas sam pomysl wirujacych CD jako portali ma wiele lat i nadal jest tylko teoretyczna zabawa ;P

 •  

  pokaż komentarz

  Ale zdajecie sobie sprawę, że Czarna Dziura tak bardzo zakrzywia czas, że coś co trwa tam sekundę, z naszego punktu widzenia moze trwać setki tysięcy lat?

Happy Holiday | Nic Pizzolatto | 9 recenzí