Pan pogodynek. Pasjonat pogody z naciskiem na zjawiska burzowe. Swój wolny czas poświęcam na przygotowywanie profesjonalnych prognoz pogody dla Polski. W sezonie wiosenno letnim dokumentuję groźne burze na terenie południowo wschodniej Polski.

 •  

  #programy #grafikakomputerowa

  Szukam darmowego oprogramowania komputerowego do edytowania grafik. Zależy mi na dosyć prostym interfejsie. Głównie w planach chcę mieć możliwość dodawania jakiś ramek z tekstem, strzałek, symboli itp. Z góry dzięki

  Poza paintem.

  (ʘ‿ʘ)

 •  

  #lubelskiobserwator

  Stan na godzinę 13:10

  Zgodnie z poranną prognozą główna strefa opadów wielkoskalowych przemieściła się w kierunku środkowo południowej Polski. Obecnie największe natężenie opadów śniegu występuje w pasie od województwa opolskiego po małopolskie. Śnieg częściowo pada także nad województwem dolnośląskim, łódzkim, nad Wielkopolską oraz na Podlasiu. W kolejnych godzinach mieszkańcy zachodnich województw muszą przygotować się na wkroczenie opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Wieczorem nad Polską rozpocznie się druga tura opadów śniegu, które tym razem obejmą znaczny obszar kraju. Prawdopodobnie już od około godziny 17:00 w pasie od województwa pomorskiego przez wielkopolskie po dolnośląskie (w oparciu o najnowsze dane) rozpoczną się umiarkowane, a miejscami intensywne opady śniegu, które w ciągu kolejnych 7 godzin będą przemieszczać się w kierunku wschodniej granicy Polski obejmując kolejne województwa na swojej trasie. Największej akumulacji śniegu należy oczekiwać zwłaszcza nad środkowo południową częścią kraju.

  Załączona grafika: Obecne położenie opadów atmosferycznych z wyróżnieniem opadów śniegu (niebieski) i deszczu (zielony)

  Osobiście polecam ten radar każdemu, kto chce być na bieżąco zorientowany w pogodzie. Główna zaleta to możliwość odróżnienia opadów śniegu od opadów deszczu. Link zostawiam w komentarzu.
  pokaż całość

  źródło: 1.png

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Komentarz synoptyczny - 15.01

  Załączona grafika: Spodziewany rodzaj, natężenie i zasięg opadów atmosferycznych na godzinę 19:00 (zielony-deszcz, fioletowy-deszcz ze śniegiem, niebieski-śnieg)

  Z nad obszarów Cieśnin Duńskich w kierunku Polski zmierza kolejny niż baryczny z układem frontów atmosferycznych. Już od rana nad zachodnią Polską (dolnośląskie>zachodniopomorskie) oddziałuje strefa wielkoskalowych opadów atmosferycznych, która generuje przede wszystkim opady śniegu. Prawdopodobnie do godziny 13-15 opady śniegu przemieszczą się w kierunku środkowo południowej części kraju obejmując województwo opolskie, śląskie i małopolskie (prawdopodobnie w tym czasie także podkarpackie). W godzinach 12-13 nad zachodnią część kraju nasunie się aktywny front atmosferyczny, który przyniesie ciągłe opady deszczu. W miarę przemieszczania się frontu atmosferycznego w kierunku wschodnim, opady deszczu zaczną wdzierać się w obszar występowania zimniejszego sektora powietrza, a to zaś skutkować będzie tendencją do występowania opadów deszczu ze śniegiem, zaś same opady śniegu zaczną pojawiać się prawdopodobnie w godzinach 18-19 od linii: woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie. W tym samym czasie opady śniegu nieustannie będą oddziaływać od województwa małopolskiego po podkarpackie. Po godzinie 21 sytuacja zacznie się już klarować. Śnieg zacznie prószyć w województwie warmińsko - mazurskim, mazowieckim, świętokrzyskim, zaś ostatnie regiony do których dotrze strefa frontowa będzie obszar od Podlasia po Lubelszczyznę. Stanie się to prawdopodobnie jeszcze przed północą. Zaznaczam jednak, że w tych dwóch województwach okresowo przelotne opady śniegu mogą występować znacznie wcześniej.
  pokaż całość

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Na tagu #pogoda pojawiło się dzisiaj niemałe poruszenie w związku z okresowymi armagedonami. Konwekcja wewnątrzmasowa stopniowo dobiega ku końcowi. W ciągu dnia nad wieloma regionami przetaczały się mniej lub bardziej rozbudowane chmury cumulonimbus generujące na swojej strasie chwilowo intensywne opady śniegu w akompaniamencie silnych porywów wiatru na ogół do 70 km/h. Szczególnie mogli to odczuć mieszkańcy większych aglomeracji miejskich gdzie w wyniku śnieżyc widoczność była bardzo ograniczona. Z racji, że modele wyraźnie wskazywały na niestabilność troposfery w trakcie popołudniowych godzin, pojawiły się oczekiwane zjawiska burzowe. Najwięcej wyładowań zanotowano dzisiaj w województwie pomorskim, wielkopolskim i łódzkim. Ponadto grzmiało także w woj. mazowieckim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim i kujawsko - pomorskim. W ciągu nadchodzącej nocy opady zaczną zanikać nad większością regionów jednakże w drugiej części nocy uaktywni się bałtycki efekt morza co skutkować będzie rozwojem licznych komórek z opadami śniegu. Ich zasięg występowania ograniczy się przede wszystkim do województwa pomorskiego, warmińsko - mazurskiego i podlaskiego. Przymrozki do -4 stopni Celsjusza spodziewane są tej nocy wzdłuż wschodniej i południowej części kraju.

  Czeka nas zaledwie kilka godzin przerwy od kolejnej dostawy śniegu. Już z samego rana nad zachodnią część Polski nasunie się strefa wielkoskalowych opadów deszczu i deszczu ze śniegiem (lokalnie tylko opadami śniegu), która do południa przemieści się w kierunku głównie środkowo południowej Polski (opolskie-śląskie-małopolskie) przynosząc tylko opady śniegu. Wieczorem wisienka na torcie w postaci wkroczenia od strony Niemiec aktywnego frontu atmosferycznego, który przyniesie nad zachodnią część kraju ulubiony typ opadów tamtejszych mieszkańców - deszcz. W dalszych godzinach wieczornych i w nocy z wtorku na środę front będzie klasycznie parł ku wschodnim województwom stopniowo zmieniając swoją postać we front śnieżny. Na chwilę obecną około godziny 17-19, prawdopodobnie od linii: woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, opolskie zaczną występować już tylko opady śniegu obejmujące z każdą godziną kolejne województwa wraz z przemieszczaniem się frontu.

  Śnieżny front nad Polską - spodziewany rodzaj opadów, natężenie i zasięg we wtorek na godzinę 19 (model ECMWF)

  http://zapodaj.net/images/477123b3e023c.png

  Dokładna prognoza w oparciu o najświeższe dane pojawi się jak zwykle jutro z rana.

  Grafiki: awiacja IMGW, kachelmannwetter.de

  Tak na obrazach radarowych wyglądała przyczyna dzisiejszych śnieżyc, armagedonów, końców świata i jakkolwiek to jeszcze nazywaliście
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Do jutra :)
  pokaż całość

  źródło: 1.png

 •  

  Panie @Kruchevski jest szansa na prawdziwą zimę w tym roku?
  #pogoda

  •  

   @FHA96: zależy kto jak definiuje ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na razie mamy odwilżowy odwet. Opady śniegu będą występowały do końca tego tygodnia, ale temperatury nie raz będą łapać poziom powyżej 0 stopni. Na jakieś solidniejsze mrozy poczekałbym do połowy lutego, ale to tylko takie moje wewnętrzne przeczucie. Nie lubię tego typu pytań, bo on jest jak ten kawał o Indianach co trzeci rok opał znoszą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Komentarz synoptyczny - 14.01

  Załączona grafika: Spodziewane porywy wiatru w m/s na godzinę 12Z - model GFS

  Za nami noc z dosyć dynamicznym przebiegiem pogody. Silne opady deszczu oraz rozproszone burze na zachodzie, opady deszczu i mokrego śniegu na wschodzie. Dodatkowo stale narastający wiatr z północnego zachodu, którego apogeum przypadnie na najbliższe poniedziałkowe godziny. Wczorajsze burze faktycznie wystąpiły nad zachodnią Polską, ale przy tego typu sytuacjach wytypowanie konkretnych województw jest problematyczne. Mimo wszystko strzeliło zarówno w woj. zachodniopomorskim, lubuskim jak i zachodniopomorskim.

  Wyładowania atmosferyczne zarejestrowane w przeciągu ostatnich 24h

  http://i.ibb.co/mRrMZNy/1.png

  Dzisiaj znajdujemy się już po południowo zachodniej części niżu Florenz, którego centrum z ciśnieniem 989 hPa przemieściło się nad kraje bałtyckie. Dzisiejszy dzień będzie miał przede wszystkim pod znakiem silnych porywów wiatru z sektora NW. Najsilniejsze porywy wiatru maksymalnie do 75-80 km/h spodziewane są dzisiaj nad całą ścianą zachodnią. Na południu wiatr równie silny jak na zachodzie. Będzie on tutaj wygasał dopiero pod wieczór. Wzdłuż gmin nadmorskich porywy wiatru nawet do 90 km/h. Na Bałtyku uaktywni się sztorm. Najspokojniejsza pogoda jeśli chodzi o wiatr wystąpi na północnym wschodzie. Tutaj wiatr w porywach będzie zbliżał się do poziomu około 50 km/h. Drugą kwestią jeśli chodzi o przebieg pogody w poniedziałek jest spodziewany rozwój formacji konwekcyjnych. W świeżej masie powietrza PAm dzisiaj nad naszym krajem rozwiną się liczne struktury z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem, a nawet krupy śnieżnej. Z racji, że powietrze zalegające dzisiaj nad Polską wykazuje tendencję niestabilną, ponownie należy oczekiwać rozwoju lokalnych zjawisk burzowych. Tak na dobrą sprawę pojedyncze wyładowania mogą (ale nie muszą) paść dzisiaj w każdym województwie. Podczas przechodzenia rozproszonych pasm opadowych należy spodziewać się chwilowych uderzeń silnego wiatru. Opady zwłaszcza śniegu mogą być intensywne w krótkim czasie występowania.

  Grafika: meteomodel.pl

  _______________
  http://www.facebook.com/LBLStormchaser/
  pokaż całość

  źródło: GUST_05.png

 •  

  #pogoda #burza #burze

  @Destruktor91 występowanie burz zmieściło się w ramach czasowych, a dodatkowo wyładowania padły całkiem blisko Szczecina ( ͡º ͜ʖ͡º)

  źródło: 1.png

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Komentarz synoptyczny - 13.01

  Załączona grafika: Prognozowane ułożenie centrum niżu Florenz nad wodami Bałtyku na godzinę 19:00

  Nad wody Bałtyku nadciąga stale pogłębiający się niż baryczny Florenz, który w chwili pisania postu osiąga już ciśnienie 974 hPa zaś do nocy spadek może wynieść nawet 968 hPa. Jego okludujący się front atmosferyczny jest już blisko zachodnich województw i za około dwie godziny lub nieco więcej obejmie on większość obszarów od woj. zachodniopomorskiego po dolnośląskie. W tych regionach będzie on generował umiarkowane, ciągłe opady deszczu. Tymczasem rozproszone pasma z opadami śniegu rozciągają się w tej chwili głównie od województwa śląskiego przez małopolskie po podkarpackie. W godzinach popołudniowych i początkowo wieczornych front stopniowo zacznie wdzierać się dalej wgłąb kraju przynosząc opady deszczu w centrum oraz na północy kraju. Na tyłach frontu w godzinach wieczornych modele wskazują na wzrost szans do rozwoju rozproszonych pasm burzowych głównie wzdłuż zachodniej części kraju (zachodniopomorskie-lubuskie-wielkopolskie-dolnośląskie).

  Wraz ze zbliżaniem się stref opadów deszczu ku regionom wschodnim, gdzie zalega zimny sektor powietrza istnieje spore ryzyko szybkiej przemiany opadów deszczu w intensywne opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Wieczorem i w pierwszej części nocy taki stan wystąpi przede wszystkim od Podlasia przez częściowo Mazowsze, Lubelszczyznę, ziemię świętokrzyską i Podkarpacie. Wieczorem opady mieszane będą możliwe także nad środkowo południową częścią kraju (woj. śląskie i małopolskie). Zaznaczam jednak, że tendencja do występowania opadów mokrego śniegu może występować już miejscami w województwie łódzkim. Wiatr mimo wszystko dzisiaj jeszcze na umiarkowanym poziomie. Najsilniejszy w partiach górskich (do 90 km/h). Zacznie on jednak znacząco wzrastać w drugiej części nocy oraz podczas poniedziałku.

  Nie ma mowy o żadnym orkanie i wichurze. Proszę z daleka omijać tego typu nagłówki, bo być może będą się dzisiaj mnożyć. Pogoda z pewnością zacznie nabierać dynamiki dzisiaj i w kolejnych dwóch dniach, ale nie jest to nic nadzwyczajnego. Szczególnie powinni dzisiaj uważać mieszkańcy regionów wschodnich i częściowo południowych gdzie pojawić się mogą dosyć intensywne opady śniegu.
  pokaż całość

 •  

  #lubelskiobserwator #pogoda

  Mała informacja/sprostowanie. Prosiłbym o nie plusowanie tego wpisu, a jedynie zapoznaniem się z komunikatem

  Na facebooku jeden z obserwujących mój profil skomentował dzisiejszy poranny komentarz synoptyczny:

  Wichura to jest przy porywach od 70 km/h a takowe pojawia się w większości Kraju

  Odnosiło się do końcówki mojego wpisu, w której to napisałem:

  Nie ma mowy o żadnym orkanie i wichurze. Proszę z daleka omijać tego typu nagłówki, bo być może będą się dzisiaj mnożyć.

  Uwaga jest jak najbardziej słuszna, bo o ile dzisiaj porywy powyżej 70 km/h mogą miejscami wystąpić w paśmie górskim i nad morzem, tak w pozostałych regionach dzisiaj porywy do tej granicy będą się jeszcze zbliżać. Sytuacja zmieni się w drugiej części nocy i w poniedziałek gdzie faktycznie porywy będą osiągać i przekraczać poziom 70 km/h, a nawet 80. Można więc powiedzieć, że będziemy mieli jutro wichurę nad Polską, bo warunek przekroczenia poziomu dokładnie 72 km/h zostanie spełniony w wielu regionach. Jeśli jednak popatrzeć na ogólną sytuację jaką prognozują modele to skłaniałbym się do określenia jutrzejszych warunków jako wielogodzinny, silny wiatr. Wichury kojarzą się nam z naprawdę silnymi porywami wiatru powodującymi duże straty w drzewostanie, energetyce i czasami infrastrukturze. W tym sezonie jesienno zimowym mieliśmy póki co jedną znaczącą wichurę związaną z niżem Fabienne.
  pokaż całość

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Rozbudowa aktywnej zatoki niżowej na północy Europy

  Z każdą godziną nad obszarem przede wszystkim północnej części Europy obejmującej regiony Skandynawii obserwować będziemy rozwój rozległej zatoki niżowej, w której lokować będą się wtórne układy niżowe. Według analizy synoptycznej wykonanej przez niemiecki instytut meteorologiczny jutro nad obszarem Skandynawii będziemy mogli wyróżnić aż 3 aktywne niże baryczne:

  Donald - jego front atmosferyczny wczoraj przyniósł umiarkowane opady śniegu nad wieloma województwami
  Eugen - znajdujący się jutro nad Zatoką Botnicką
  Florenz - osiągnie największy wpływ na przebieg pogody w Polsce w okresie niedziela-wtorek

  Pobieżnie opiszę scenariusz na następne kilkadziesiąt godzin. Dokładne prognozy będą pojawiać się w godzinach porannych jako dobrze znane wam komentarze synoptyczne.

  Analiza synoptyczna nad Europą jutro na godzinę 12UTC:

  http://i.ibb.co/cFnQwN4/emtbkna.gif

  Po ułożeniu izobar ciśnienia widać, że zatoka niżowa rozciągać się będzie od obszarów koła podbiegunowego aż po krańce naszych południowych sąsiadów. Szczególną uwagę należy skupić na ostatnim niżu o nazwie Florenz, gdyż przyniesie on sporą dawkę opadów atmosferycznych w trakcie jutrzejszego dnia. W tej chwili omawiany niż zmierza z nad Morza Północnego w kierunku południowej Skandynawii i dalej nad Morze Bałtyckie. Już jutro jego system frontów atmosferycznych zbliży się od zachodu w kierunku Polski. Prawdopodobnie między godziną 11-13 jego główny front znajdzie się nad województwami zachodniej Polski niosąc umiarkowane, a miejscami intensywniejsze opady deszczu. Z analizy poszczególnych modeli wynika jednak, że opady mogą formować się jeszcze na długo przed nadciągnięciem frontu na teren Polski. Wieczorem w niedzielę front systematycznie zacznie przeć ku wschodniej ścianie Polski. Na zachodzie na tyłach frontu w godzinach wieczornych wystąpi szansa na rozwój pojedynczych burz. Wieczorem i w nocy oprócz opadów deszczu wystąpić mogą także opady ciężkiego, mokrego śniegu zwłaszcza od północno wschodniej po południowo wschodnią Polskę. Wiatr zacznie narastać dopiero w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek. Najsilniejszy w górach. Na terenach nizinnych przede wszystkim na zachodzie (do 60-70 km/h).

  Spodziewany zasięg, natężenie i rodzaj opadów atmosferycznych w niedzielę (godzina 15UTC)

  http://i.ibb.co/VCHRXwZ/RS-H-0000-0-0-U-2019011212-027-00.jpg

  W poniedziałek z rana niż baryczny Florenz z ciśnieniem w oku nawet poniżej 970 hPa nasunie się z południowego Bałtyku nad państwa Bałtyckie zaś po jego zachodniej części rozpocznie się chwilowy spływ zimnej masy powietrza prawdopodobnie o cechach arktycznych-morskich. Widać to doskonale na mapach baryczno-temperaturowych:

  http://i.ibb.co/LrfmgPm/850temp-20190112-12-045.jpg

  W tej dosyć zimnej porcji powietrza z całą pewnością rozwijać się będą przede wszystkim rozproszone pasma z opadami śniegu. Deszcz jest praktycznie wykluczony tego dnia zaś opady białego puchu na chwilę obecną wystąpić mogą praktycznie nad całym krajem począwszy od rana, w godzinach popołudniowych jak i podczas nocy z poniedziałku na wtorek. Wiatr w porywach najsilniejszy głównie w południe osiągający maksimum 50-80 km/h. Nad morzem sztorm, a porywy wzdłuż wybrzeża do 90 km/h. Już we wtorek do zachodniej Polski w godzinach popołudniowych zbliży się kolejny front z wydajnymi opadami deszczu i śniegu przemieszczającymi się wieczorem i w nocy dalej na wschód. W dalszym ciągu utrzyma się silny wiatr w porywach do 75 km/h.

  Źródła grafik: meteomodel.pl, met.fu.berlin.de, wxcharts.eu
  _________________
  http://www.facebook.com/LBLStormchaser/
  pokaż całość

  źródło: MSLP_10.png

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Komentarz synoptyczny - 12.01

  Opisywany wczoraj front atmosferyczny jeszcze przed ranem opuścił obszar południowo wschodniej części Polski. Póki mamy do czynienia z chwilowym okienkiem pogodowym. Na wschodzie temperatury od 0 do -2 stopni Celsjusza. Tutaj przez cały dzień pogoda stabilna bez opadów atmosferycznych. Im bardziej na zachód tym temperatury wyższe osiągające maksimum do 5 stopni Celsjusza od województwa lubuskiego po zachodniopomorskie. Wieczorem od strony Cieśnin Duńskich zbliży się niż baryczny wraz z zatoką i frontem atmosferycznym. Pogorszenia pogody należy oczekiwać wieczorem wzdłuż województw zachodniej części kraju zaś dominującym typem opadów będą ponownie opady deszczu. Dokładna godzina wkroczenia obszaru z występowaniem opadów deszczu nie jest do końca pewna niemniej jednak główna strefa powinna objąć pas od województwa zachodniopomorskiego po dolnośląskie w godzinach 19-20. Dopuszczam jednak możliwość, że stanie się to jeszcze wcześniej. W kolejnych godzinach wieczornych wraz z przemieszczaniem się frontu w kierunku wschodniej części kraju, przelotne opady deszczu, ale także deszczu ze śniegiem i śniegu wystąpić mogą w kolejnych województwach. Sytuacja ta będzie kontynuowana także w drugiej części nocy z soboty na niedzielę. Znacznie trudniejsze warunki pogodowe czekają nas jutro, ale o tym w następnym wpisie.

  a tutaj poranny widok z mojego okna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  pokaż całość

 •  

  Gdzie znajde archiwalne dane pogodowe? Interesuje mnie konkretna miejscowosc w Chorwacji w maju zeszlego roku.
  #pogoda #meteorologia #kiciochpyta

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Załączona grafika: Symulacja ciśnienia atmosferycznego nad Polską i w regionach ościennych w nocy z niedzieli na poniedziałek - istotnie pogłębiony wir niżowy nad Bałtykiem zwiastujący duże pogorszenie pogody

  Przez nasz kraj systematycznie przemieszcza się okludujący front z opadami śniegu. Przemieszcza się on nieco szybciej względem prognoz z poprzedniego dnia. Opady śniegu notowane są obecnie od województwa śląskiego przez świętokrzyskie po lubelskie. W kolejnych dwóch godzinach obejmie on także województwo małopolskie, a także kolejne obszary Lubelszczyzny zaś prawdopodobnie jeszcze przed północą opady śniegu obejmą także obszar Podkarpacia. Ostatnio wspominałem również o nadchodzącej bardzo dynamicznej pogodzie związanej z wysoką aktywnością niżów atlantyckich. Początek daleko idących zmian rozpocznie się już w niedzielę po południu wraz z wtargnięciem nad Bałtyk wyjątkowo głębokiego niżu z możliwym spadkiem ciśnienia nawet w okolice 969 hPa. W pierwszych dniach nowego tygodnia nad Polską wystąpi silny wiatr, liczne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, a ostatecznie dokona się spływ arktycznego powietrza z północnej części Europy. Na chwilę obecną wystąpić mogą szanse nawet na rozwój lokalnych struktur burzowych. Czekają mnie pracowite dni jeśli chodzi o przygotowywanie prognoz, a was przeplatanka pogodowa

  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Źródło grafiki: meteo.pl
  pokaż całość

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Chwilowo zatrzymały mnie obowiązki stąd dwudniowa przerwa w prowadzeniu bloga. Wracamy szybko do opisu bieżących jak i przyszłych warunków pogodowych w naszym kraju. Tematem pierwszym jest nadchodząca noc i spodziewane bardzo duże spadki temperatur na północnym wschodzie kraju.

  Nasz kraj od kilku dni jest wyraźnie podzielony na odwilżowy i ciepły zachód oraz wyraźnie zimniejszy i mroźny wschód. Noce ze sporymi, dwucyfrowymi spadkami temperatur poniżej zera notowane są przede wszystkim od Podkarpacia po Podlasie. W ciągu nadchodzącej nocy najzimniej będzie przede wszystkim w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, na północnym wschodzie województwa mazowieckiego oraz na północy lubelskiego. Tutaj spadki temperatur w drugiej części nocy i nad ranem osiągnąć mogą nawet -14/-18 stopni Celsjusza, zaś całkiem prawdopodobne wydaje się lokalne przekroczenie/osiągnięcie poziomu nawet -20 stopni Celsjusza zwłaszcza od Podlasia po wschodnią część woj. warmińsko-mazurskiego.

  Spodziewane temperatury w drugiej części nadchodzącej nocy nad północno wschodnią Polską - model ICON

  http://i.ibb.co/b5k51Xx/de-model-de-310-1-moddeu-2019011012-14-666-148.png

  O piątkowej pogodzie..

  Pogoda w piątek będzie miała mały polityczny wątek ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na europejskich mapach ciśnienia dotyczących piątkowego poranku dostrzec można mocno pogłębiony niż baryczny nad północną częścią Skandynawii. Spadek ciśnienia w oku może wynieść nawet poniżej 960 hPa zaś jego zatoka sięgać będzie aż do północnej części Polski. Taki układ baryczny jak zawsze ma istotny wpływ na przebieg warunków pogody w wielu państwach Europy, a więc stosowny instytut nadał mu nazwę (w celach porządkowych) "Donald" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą - piątek godz. 12UTC

  http://i.ibb.co/tYGVPKJ/emtbkna.gif

  Czy Donald może przynieść coś dobrego dla naszego kraju w kontekście pogody ? I tak i nie. Entuzjaści śniegu z pewnością będą zadowoleni, bo szykuje się kolejna dostawa śniegu co w niektórych województwach zabieli krajobrazy, a w innych powiększy pokrywę śniegu. Ci, którzy jednak widzą w opadach śniegu problem będą średnio tryskać optymizmem. Do konkretów. Jutro od wczesnych godzin porannych system frontów atmosferycznych związanych z opisywanym niżem nasunie się w pierwszej kolejności nad obszar województw nadmorskich. Tutaj też należy oczekiwać przelotnych opadów śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Wiatr w chwilowych porywach do 45 km/h. Strefa frontowa będzie systematycznie przemieszczać się w kierunku południowo wschodnim. Do godziny 15-16 opady śniegu związane z frontem prawdopodobnie będą rozciągać się od województwa dolnośląskiego przez wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. W kolejnych 4 godzinach front przesunie się o kolejne kilometry w kierunku południowo wschodnim. Prawdopodobnie już około godziny 19 śnieg zacznie padać także od województwa łódzkiego po mazowieckie i podlaskie. Do północy ciągłe opady śniegu prawdopodobnie jeszcze nie zdążą objąć tylko pasa od woj. małopolskiego po podkarpackie, aczkolwiek nie jest to scenariusz do końca pewny. W drugiej części nocy z piątku na sobotę przelotne i umiarkowane opady ciągłe obejmą środkowo południową i południowo wschodnią Polskę. Do rana sypać będzie w województwie małopolskim, podkarpackim, lubelskim i prawdopodobnie śląskim.

  Model HIRLAM wskazuje na wzrost pokrywy od 0,5 do 4 cm na terenach nizinnych i od 5 do 10 cm w górach. Wyniki zostawiam wam w postaci graficznej. Proszę jednak traktować je orientacyjnie:

  http://i.ibb.co/YTCbFVh/snowdepth-20190110-12-048.jpg

  Pogoda w przyszłym tygodniu szykuje się z dużą dawką dynamiki. Czeka nas seria aktywnych, pogłębionych niżów przechodzących jeden za drugim. Warto przygotować się na sporą dawkę opadów deszczu, śniegu, silnego,
  a miejscami bardzo silnego wiatru. O dużym wahaniu ciśnień nie będę nawet wspominał. Ci, którzy są wrażliwi na zmienność pogody na pewno będą mieli ciężki początek tygodnia. Więcej na ten temat prawdopodobnie w sobotę
  pokaż całość

  źródło: 1.png

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Wg najnowszych danych meteorologicznych zaczerpniętych od UQAM Weather Centre, nad północno zachodnią częścią Polski w województwie zachodniopomorskim znajduje się centrum niżu barycznego o nazwie Benjamin. Na chwilę obecną w oczku niżu ciśnienie oscyluje na poziomie 991 hPa. Dla potwierdzenia tego stanu załączam grafikę z najnowszymi danymi odnośnie pola ciśnienia atmosferycznego nad naszym krajem:

  (klik)
  http://i.ibb.co/QDyMWR0/2019010818-poland.gif

  W tej chwili przede wszystkim na zachodzie Polski notowane są umiarkowane opady deszczu związane z przechodzeniem frontu okluzji choć według danych radarowych wykazują one stopniową tendencję do przeobrażania się opady mokrego śniegu. W ciągu najbliższych kilku godzin tendencja ta zostanie utrzymania aż do dominacji opadów mieszanych. Po północy wzdłuż województw zachodnich występować będą opady deszczu ze śniegiem, a chwilowo także samego śniegu. Natężenie tych opadów powinno być jednak na umiarkowanym poziomie. Ze względu na występowanie dodatnich temperatur szanse na uformowanie się pokrywy śniegu będą dosyć niskie. W ciągu nachodzących 5-6 godzin opady śniegu będą możliwe także od województwa śląskiego po podkarpackie. Popadać również może w województwie łódzkim, świętokrzyskim i mazowieckim. W pozostałych województwach przelotne opady będą również możliwe, ale mało znaczące. Dla lepszego wyobrażenia sobie sytuacji przedstawiam wam dane dotyczące spodziewanego rodzaju opadów i ich natężenia na dzisiejszą noc (godzina 02UTC=03:00). Proszę traktować jednak te dane orientacyjnie, gdyż jest to symulacja jednego z wielu modeli prognostycznych. Grafika dostępna pod linkiem:

  http://i.ibb.co/k6sCY46/overview-20190108-12-014.jpg

  Do godzin porannych w środę opady śniegu i deszczu ze śniegiem zaczną koncentrować się na obszarach południowo zachodniej części Polski. W tym samym czasie układ niżowy zacznie przemieszczać się z północy na południe kraju. Jutro w ciągu dnia największe natężenie opadów mieszanych spodziewane jest na obszarze województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Wymienione obszary będą jednak w dalszym ciągu w cieplejszym sektorze powietrza stąd temperatury na plusie, a więc na budowę pokrywy śniegu niestety nie ma za bardzo co liczyć. Tym bardziej, że okresowo zamiast opadów śniegu będą występować także opady deszczu. Przelotne opady śniegu lokalnie na wschodzie, a także nad środkowo północną częścią kraju. W województwie zachodniopomorskim deszczowo i pochmurnie. Do usłyszenia jutro jak zwykle w porannym komentarzu synoptycznym.
  pokaż całość

 •  

  Znalazłem ostatnio stare zdjęcia z czasów gdy uczęszczałem do techbazy. Wśród nich odkryłem takie coś. 23 Lipiec 2009. Słaba jakość, Dąbie nad Nerem, okolice Turku, Konina, Łęczycy.
  #lowcyburz #chmura #pogoda

  źródło: SNC00253.jpg

  •  

   @gumamp: dzień w którym nad Polską przeszła jedna z najsilniejszych burz w kartach meteorologii. Niezwykle silna nawałnica przyjmująca w języku meteorologii nazwę burzy derecho. Jest to rozległa burza wielokomórkowa z często wbudowanymi superkomórkami burzowymi. Potrafi ona przemierzyć dystans nawet powyżej 1000 km zaś głównym zagrożeniem na jej trasie są niszczące porywy wiatru przekraczające nawet 150 km/h. Takie monstrum nad Polską mogliśmy obserwować rok temu. pokaż całość

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Komentarz synoptyczny - 08.01

  Załączona grafika: Spodziewane ciśnienie atmosferyczne na terenie Polski i w regionach ościennych na godzinę 12UTC (model UMPL4km)

  W kierunku Polski od kilkunastu godzin zmierza centrum układu niżowego o nazwie Benjamin. Obecnie nasz kraj znajduje się już pod wpływem jego zatoki niskiego ciśnienia oraz frontu atmosferycznego przemieszczającego się od godzin nocnych w kierunku wschodniej Polski. Na trasie frontu rozciągającego się w tej chwili od środkowo północnej po środkowo południową Polskę występują przelotne i umiarkowane opady śniegu. W ciągu następnych godzin front ten będzie obejmował kolejne województwa docierając do linii Podlasie>Podkarpacie w okolicach godzin 15-16.

  Obecne położenie śnieżnego frontu atmosferycznego nad Polską - radar IMGW

  http://s5.ifotos.pl/img/1png_qwnqnrw.png

  W tym samym czasie nad północno zachodnią część kraju (woj. zachodniopomorskie) bezpośrednio nasunąć ma się centrum niżu ze spadkiem ciśnienia w okolicy 989 hPa. W godzinach późno południowych początkowo i wieczornych na zachodzie pojawią się umiarkowane opady deszczu, które wieczorem wykażą tendencję do zmiany w opady deszczu ze śniegiem, a w nocy samego śniegu. Wiatr umiarkowany na poziomie 30-40 km/h. Najsilniejszy na obszarze Podkarpacia gdzie w wysokich partiach górskich może osiągać nawet do 90 km/h, zaś na pozostałym obszarze województwa do 60 km/h.

  Dane: meteo.pl, awiacja IMGW

  _______
  http://www.facebook.com/LBLStormchaser/
  pokaż całość

 •  

  @Kruchevski kiedy koniec zimy a dokładniej śniegu ( ͡° ʖ̯ ͡°) #pogoda

 •  

  #pogoda #smog #zanieczyszczeniepowietrza

  O ile nad Polską przemieszczały się fronty oraz zatoki niżowe, tak problem smogu nie występował lub był na bardzo niedużym poziomie. Silniejszy wiatr związany z różnicami ciśnień wietrzył regularnie wszelkie zanieczyszczenia. Chwilowo znajdujemy się jednak w bezwietrznym klinie wyżowym, a wiatr całkowicie ucichł. Sytuacja diametralnie się zmieniła.

  Pozdro z zasmrodzonego Rzeszowa ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  pokaż całość

  źródło: 1.png

 •  

  Pewnie trudno w to uwierzyć ale tak wyglądała dziś rano stacja meteo na Kasprowym Wierchu. Widać dokładnie miejsce gdzie się wykopali:) Fot. Michał Trzebunia.

  #gory #kasprowy #pogoda #zima

 •  

  Pokrywa śnieżna zanotowana dzisiaj o godz. 6. Najwięcej śniegu ze stacji to 213 cm na Kasprowym Wierchu.
  #polska #zima #snieg #pogoda #klimat #mapporn

  źródło: i.imgur.com

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Załączona grafika: Prognozowane centrum aktywnego niżu Benjamin nad Polską w nocy z wtorku na środę - model GFS

  Sytuacja pogodowa nad naszym krajem uległa chwilowej stabilizacji. Ciśnienie wzrasta, zaś opady wykazują tendencję zanikającą ograniczając się dzisiaj jeszcze do województwa podkarpackiego i małopolskiego. Warto zwrócić uwagę na nadchodzącą noc w kontekście temperatur, a dokładniej ich spodziewanych spadków do dosyć niskich poziomów. Uśrednione wyniki poszczególnych modeli prognostycznych dają dosyć klarowny scenariusz, w którym to na wschód od linii dolnośląskie>wielkopolskie>kujawsko-pomorskie>pomorskie wystąpią tej nocy dosyć silne spadki temperatur. Minimalna temperatura powietrza na wysokości 2 m osiągać ma od -8 do -10 stopni Celsjusza. Z całą pewnością można więc powiedzieć, że przy gruncie pojawią się jeszcze niższe spadki temperatur. Najzimniej może być zwłaszcza na południowym wschodzie kraju (lubelskie, podkarpackie, małopolskie).

  Prognozowana minimalna temperatura powietrza na poziomie 2 m w nocy z niedzieli na poniedziałek (godzina 00Z) - model AROME

  http://s2.ifotos.pl/img/TMIN31png_qwnanhp.png

  Tymczasem z dużym zainteresowaniem należy obserwować prognozy na okres wtorku i środy gdy nad obszar kraju bezpośrednio nasunie się centrum aktywnego wiru niżowego o nazwie Benjamin. Jego system frontów atmosferycznych przyniesie duże pogorszenie warunków na terenie całego kraju już w trakcie nocy z poniedziałku na wtorek. Czeka nas kolejna dostawa deszczu, deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu oraz miejscami silnego wiatru.

  Szczególnie ciekawie warunki mogą pojawić się we wtorek na obszarze województwa podkarpackiego gdzie wystąpić może dosyć silny wiatr katabatyczny osiągający w porywach od 50 do 80 km/h. Jeśli uwzględnimy bardzo dużą ilość śniegu na południu tego województwa oraz umiarkowane poziomy także w pozostałych częściach regionu, wystąpią dogodne warunki do pojawienia się silnych zawiei i zamieci śnieżnych zdolnych formować pokaźnych rozmiarów zaspy (zwłaszcza na południu województwa). Mogą być one przyczyną licznych utrudnień w komunikacji z powodu całkowicie zasypanych dróg.

  Spodziewane porywy wiatru nad obszarem Podkarpacia we wtorkowy wieczór - model ECMWF

  http://s2.ifotos.pl/img/demodel-d_qwnanpe.png

  Podobne warunki na obszarze Podkarpacia występowały w przeszłości. Jako przykład warto podać imponująco silną zamieć śnieżną z 12 stycznia 2017 roku w miejscowości Jasionka (gmina Dukla, południe województwa) :

  http://www.youtube.com/watch?v=-GP5ryTEDCk

  ( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)
  Dane: meteomodel, kachelmannwetter
  pokaż całość

  źródło: MSLP_23.png

 •  

  Polecicie jakiegoś dobrego męskigo fryzjera w #rzeszow? Żeby umiał też doradzić co do fryzury bo obecna już mi się znudziła ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Komentarz synoptyczny - 05.01

  Nad obszarem Polski znajduje się w tej chwili dosyć wydajna strefa wielkoskalowych opadów śniegu, która od godzin porannych obejmuje swoim zasięgiem pas od województwa opolskiego po podkarpackie, a dodatkowo także od województwa łódzkiego przez świętokrzyskie, południe mazowieckiego po lubelskie. Opady okresowo zwiększają swoje natężenie powodując większą akumulację zwłaszcza na terenach zurbanizowanych. Najsilniejsze porywy wiatru spodziewane są w pasie od południa Lubelszczyzny po Podkarpacie (40-50 km/h, w górach do 70 km/h) powodujące zawieje i zamiecie. W górach opady dzisiaj będą występowały przez cały dzień. Warunki do turystyki na bardzo niekorzystnym poziomie. Strefa opadowa przemieszcza się cały czas w kierunku południowym zaś opady śniegu w ciągu dnia najdłużej pozostaną na obszarze od województwa małopolskiego po podkarpackie. W nocy opady śniegu w dalszym ciągu będą możliwe w górach, ale okresowo może nadal padać także od woj. opolskiego po podkarpackie. Noc z dużymi przymrozkami na wschodzie kraju (-4/-6 stopni). Na zachodzie odwilż i temperatury od 0 do 2 stopni Celsjusza.

  Miłego dnia. Wieczorem idę lepić giga chada ze śniegu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  pokaż całość

  źródło: 1.png

 •  

  #telefony #samsung

  Da się jeszcze gdzieś kupić nowego Galaxy S7 (bez edge) ?

 •  

  #rzeszow

  Ludzi jak na targu. Podpromie drift dzisiaj aktywne że hej. Wbijać

  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Załączona grafika: Spodziewany zasięg i intensywność opadów śniegu nad Polską w sobotni poranek (model ICON-EU)

  Nocny komentarz synoptyczny - 04/05.01

  W tej chwili warto zwrócić uwagę na ciągle rozbudowującą się strefę opadów mieszanych (deszcz ze śniegiem, śnieg) rozciągającą się wzdłuż województw północnych. Ich przyczyną występowania jest stopniowo zbliżająca się zatoka niżowa (związana z niżem z nad państw Bałtyckich) wraz z systemem frontów atmosferycznych. W tej chwili opady śniegu występują także od woj. śląskiego po podkarpackie.

  Obecny obraz radarowy nad północną częścią Polski z podziałem na rodzaj opadów

  http://zapodaj.net/images/2b3a9a937e5ca.png

  Nadchodzące kilkanaście godzin przyniesie w wielu miejscach Polski duże pogorszenie warunków atmosferycznych. Na szczególną uwagę zasługują prognozowane przez szereg symulacji wielogodzinne opady śniegu w drugiej części nocy, o poranku oraz do godzin przedpołudniowych w sobotę. W nocy przelotne, a miejscami także nieco silniejsze opady śniegu i deszczu ze śniegiem wystąpią na przede wszystkim na północnym wschodzie oraz w centrum (łódzkie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie, podlaskie). O poranku strefa wielkoskalowych opadów śniegu o dosyć dużym natężeniu rozszerzy się także nad obszar od środkowo południowej po południowo wschodnią część kraju. Z rana dostawy śniegu należy oczekiwać od województwa śląskiego do podkarpackiego, a także od świętokrzyskiego po lubelskie. W dalszym ciągu o poranku śnieg może występować także od Mazowsza po Podlasie.

  Spodziewany zasięg i rodzaj opadów atmosferycznych w sobotę o godzinie 8 czasu lokalnego (zielony - deszcz, pomarańczowy - deszcz ze śniegiem, niebieski - śnieg)

  http://zapodaj.net/images/18fa9fbe05a0b.png

  Uwaga

  Jutro w górach opady będą intensywne i wielogodzinne zdecydowanie pogarszając i tak już trudne warunki! Zdecydowanie warto zrezygnować z dalszych wypraw mając dodatkowo świadomość o bardzo wysokim zagrożeniu lawinowym z możliwym podniesieniem do piątego stopnia
  pokaż całość

 •  

  #studbaza #labview #programowanie

  Mógłby jakiś mireczek poświęcić kilka minut na wyjaśnienie mi prawdopodobnie błahej rzeczy w LabView ? Dopiero zaczynam przygodę w tym środowisku symulacyjnym, ale już mam pewien kłopot przy którym utknąłem.

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #polska

  Komentarz synoptyczny - 03.01

  Załączona grafika: Prognozowana temperatura powietrza na poziomie 1500 m n.p.m. nad Europą - obszar Polski w zasięgu zimnej masy arktycznej (wynik modelu ICON-EU)

  Po wczorajszych opadach śniegu krajobrazy w wielu miejscach zmieniły się na zimowe. Jako przykład mogą posłużyć regiony górskie i podgórskie gdzie grubość pokrywy waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Zimowa aura zapanowała także na północy zwłaszcza w woj. pomorskim w związku z kilkunastogodzinnym efektem morza, który ciągle jest aktywny. Wschodnia część Polski objęta jest zatoką niżu z nad Białorusi. Pozostała część kraju znajduje się w zasięgu wyżu brytyjskiego. Obecnie opady śniegu rozciągają się od Pomorza przez woj. zachodniopomorskie, lubuskie po dolnośląskie. W ciągu dnia kolejna dostawa śniegu spodziewana jest przede wszystkim na południu kraju choć komórki śnieżne z nad Bałtyku nadal będą nawiedzać nadmorskie regiony. Wiatr będzie stopniowo słabł, ale w ciągu dnia chwilowe porywy wciąż mogą osiągać pułap 60 km/h. Bliżej wieczora i w nocy opady będą powoli ograniczać swój zasięg. Śnieg nadal będzie padał przede wszystkim w paśmie górskim. Noc z silniejszymi przymrozkami na wschodzie i południu.

  Kolejna dostawa śniegu nad Polską szykuje się już jutro w związku z wędrówką frontu atmosferycznego próbującego wyprzeć arktyczne powietrze poza teren kraju. Jaki to będzie miało skutek ? Wielogodzinne opady śniegu rozpoczynające się jutro przed południem i trwające nawet do końca soboty. Szczegóły wkrótce.
  pokaż całość

 •  

  Czas jechać zobaczyć co tam na Tokyo Drift Podpromie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #rzeszow

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Kruchevski

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (7)

Thám Tử Lừng Danh Conan chap 400 | Dolly Little | Milk Crown H