brusilow12
Koń stojący przy grobie swojego właściciela, Jerzego Bąkowskiego, polskiego dowódcy plutonu 2. Pułku Ułanów Grochowskich. Zdjęcie zrobione w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Korosteń, Ukraina, jesień 1920 rok

#fotohistoria #wojnapolskobolszewicka #ciekawostkihistoryczne #historiapolski #brusilow12
+18
Thronstahl
Pan/Towarzysz (kwestia czasów ( ͡° ͜ʖ ͡°)) ze zdjęcia to Władysław Broniewski. Omijając późniejszą, kontrowersyjną działalność poety znalazłem genialną i prześmiewczą historyjkę dotyczącą zdobycia przez niego Virtuti Militari opisaną w pamiętnikach, które prowadził.
Mianowicie Broniewski był dzielnym żołnierzem. Podczas bojów pod Drohiczynem dosłużył się wspomnianego odznaczenia wojskowego. Oficjalna nota brzmiała "Broniewski wybiegł przed linię, poderwał kompanię, która brawurowym uderzeniem zdobyła wzgórza, zadając bolszewikom wielkie straty w walce na białą broń".
Sam zainteresowany przedstawił swój heroiczny czyn w nieco inny sposób:
Oddział Broniewskiego został ugoszczony na plebani domowymi nalewkami przez lokalnego proboszcza. O zmierzchu nietrzeźwi Polacy zostali zaatakowani przez kozacki oddział Armii Czerwonej. Pijany Broniewski namówił swoich towarzyszy broni aby spuścili go w taczkach z karabinem maszynowym ze wzgórza na którym znajdowała się wspomniana już plebania. Według własnej relacji Broniewski zapowiedział, że "będzie ich kosić". Nieszablonowy atak pijanego Polaka przyniósł fenomenalny rezultat. Wznoszone przez naszych żołnierzy okrzyki "Broniewski" zostały przez kozaków zrozumiane jako "Broniewik", co oznaczało samochód pancerny. Kozacy ustąpili z pola bitwy. W ten sposób zakrapiana alkoholem szarża na taczkach z karabinem maszynowym zakończyła się przesunięciem całego odcinka frontu.
POLAK POTRAFI !

#historia #wojnapolskobolszewicka #truestory myślę że ta historia zasługuje również na tag #heheszki oraz #alkohol ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chętnych zapraszam do zapoznania się z całością pamiętników WB.
+16
brusilow12
Kapelan 5. Pułku Piechoty Legionów udziela ostatniego namaszczenia śmiertelnie rannemu żołnierzowi. Okolice Żytomierza 1920 rok

#fotohistoria #historiapolski #wojnapolskobolszewicka
+11
N....h
1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Lipiec, 1920 r.

#zdjeciazwojny #fotohistoria #wojnapolskobolszewicka
+9
l......t
Merian C. Cooper (na zdjęciu po lewej)
Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, podróżnik. Jako ochotnik amerykański walczył po stronie polskiej w wojnie polsko-bolszewickiej 1921. Lotnik Eskadry Kościuszkowskiej. Przetrzymywany w sowieckiej niewoli, po ucieczce i powrocie do Polski odznaczony za bohaterstwo orderem Virtuti Militari przez Józefa Piłsudskiego.

Jego najsłynniejszym filmem jest King Kong z 1933 roku.

pokaż spoiler #historia #wojnapolskobolszewicka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
+6
lesio_knz
Lwów. Rok 1937
Uroczystości ku czci amerykańskich lotników poległych w walkach o Lwów podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych lotników pomagających Polakom był reżyser hollywoodzkiego hitu King Kong - Merian Cooper.

#historia #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #lwow #iirp #wojnapolskobolszewicka
+28
Pokaż następne
Infotainment du véhicule | Mia Goth | Computer in Daily Life - 3996 Words