•  

  List króla Asarhaddona do obywateli Babilonu. Król przestrzega przed rebeliami i mówi im, że mają i tak dobrze i niech się cieszą, że miasto w ogóle istnieje i on jest taki wspaniałomyślny, bo jego ojciec Sennacheryb zrównał miasto z ziemią i wymordował mieszkańców. Co prawda Babilończycy wtedy zbuntowali się, później król marionetkowy również się zbuntował (był wybrany przez samego Sennacheryba, więc niby miał być zaufany) i na dodatek najstarszy syn Sennacheryba został zabity w walkach. Oprócz tego spiskowano z Elamem.

  Rozkaz króla Asarhaddona do neo babilońskich obywateli

  Czuję się dobrze

  Ludzie często powiadają przysłowie: "Gdy pies garncarza/ceglarza wpełźnie do ciepłego warsztatu i zażyje ciepła pieców, to często szczeka na właściciela". Oto jesteście, udając przeciwko wszystkim wskazaniom bóstw, że jesteście Babilończykami. I jakie niewypowiedziane rzeczy uczyniliście moim poddanym - Wy i Wasi Panowie. Istnieje jeszcze inne przysłowie często przytaczane przez ludzi: "Co cudzołożnica mówi w drzwiach domu sędziego ma większą wagę niż słowa jej męża". Po tym jak wysalałem do Was listy z nienaruszoną pieczęcią Wasze listy są bezczelne i udajecie brak korespondencji: "Dlaczego list do nas nie dotarł" [coś jak zwrot do nadawcy]. Mówię Wam teraz, że przeczytałbym każdy list wysłany przez lojalnych i miłujących mnie Babilończyków, ale posłuchajcie mojego ostrzeżenia [koniec listu tj. urwana tabliczka]

  Asarhaddona jest bardzo kompetentnym i trochę nietypowym asyryjskim królem. Człowiek wyrozumiały jak na te czasy, zażegnał zagrożenie ze strony koczowników przez małżeństwo córki ze scytyjskim królem, podbił Górny Egipt i stosował bardzo pobłażliwą politykę wobec Babilonii w przeciwieństwie do ojca. Gdy wybuchła rewolta elamicka, to po raz pierwszy Babilończycy nie przyłączyli się do anty asyryjskiej rewolty. Oprócz tego Asarhaddon wychowa Aszurbanipala w podobnym duchu.

  #starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

  #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #smoczautopia #myrmekochoria

  źródło: wykop.pl

women's two piece short dresses | Mokushiroku Alice | Vol.25 Ch.174 : Sudden Change